כמה מילים על זכיינות…

פורש/ת צה"ל/ שרות ביטחון יקר/ה, עם פרישתך ובחירתך בדרך לעצמאות כלכלית אחת האופציות למיומש הינה זכיינות.
מהי זכיינות?
שיטה עסקית שבה חברה/רשת, בעלת מוצר ו/או שירות, מעניקה לזכיין זכות להשתמש בסימני המסחר שלה (שם, סמל, לוגו, וכו'…),
במודל העסקי המוכח שלה, וכן ליהנות מהמוניטין שצברה במשך הזמן. תמורת זכויות אלה, הזכיין משלם לה סכום כסף קבוע או סכום משתנה כתלות במחזור המכירות.

היסטוריה:
מודל הזכיינות מוכר ומקובל מאוד בארה"ב ובאירופה. בשנים האחרונות, אנו עדים להתרחבות המודל גם בישראל. זכיינות בולטת בעיקר בתחום הקמעונאות, קרי מזון, מסחר ואופנה.
הזכיינות הגיעה לישראל אמנם קצת באיחור, אך גם אצלנו בארץ השיטה גדלה ומתפתחת בקצב מהיר ובצורה משמעותית. הרבה רשתות ממגוון רחב של תחומים בוחרות להתפתח בשיטת הזכיינות.
שנת 2011 הייתה שנת שיא של פעילות זכיינית בישראל עד כה. זאת ועוד, מומחים צופים כי תחום זה ימשיך לצמוח גם בשנים הבאות.

להלן מספר יתרונות וחסרונות של שיטת הזכיינות:
יתרונות
1. גב של הרשת – לרשת יש ניסון רב. הרשת כבר הקימה מספר סניפים, ולכן יכולה למנוע מהזכיין טעויות תפעול וניהול שעלולות לצוץ בעת פתיחת עסק חדש.
כמו כן לרשת ידע תפעולי ותהליכי עבודה אפקטיביים שעשויים לסייע לעסק להיות יעיל וריווחי.
2. יתרון לגודל – בגלל גודלה של הרשת, לרוב היא משיגה אל מול הספקים השונים מחירים אטרקטיביים מאשר עסק של סניף אחד ולא ידוע,
ולכן נהנים זכייניה של הרשת ממחירים טובים ותנאי אשראי נוחים יותר.
3. מותג מוכר – לרשת מוכרת וידועה לרוב יש מוניטין וקהל לקוחות קבוע.
4. מיקומים מרכזיים – החיבור לרשת מקנה לזכיין את האפשרות למקם את העסק שלו בקניונים ובמרכזים מסחריים. לא כל המרכזים מעוניינים להכניס שוכרים פרטיים ולא ידועים.
על פי רוב רשתות זוכות לקבל הצעות למיקומים טובים, ולעיתים אף לתנאים מסחריים אטרקטיביים יותר. כמו כן אנשי המקצוע של הרשת יוכלו לייעץ לזכיין על מיקום מומלץ.
5. פרסום – לרוב לרשתות ישנם תקציבי פרסום גבוהים יותר מאשר לעסק יחיד, וכן בעלי מקצוע אשר מכוונים לפרסום במדיות המתאימות והגעה מקסימלית לקהלי היעד.

חסרונות
1. עלות השקעה גבוהה – בפתיחת עסק במודל של זיכיון יש לקחת בחשבון שעלות דמי הזיכיון מגדילה את ההשקעה, וכתוצאה ישירה את החזר ההשקעה. לכל רשת יש סטנדרט מסוים של עיצוב ומכשור,
ולכן העלויות עלולות להיות גבוהות מאשר פתיחת עסק באופן עצמאי. כמו כן הרשתות דורשות מהזכיין בטחונות (על פי רוב ערבות בנקאית), וזה מגדיל את ההוצאה.
2. דמי ניהול רשת – על פי רוב ישלם הזכיין תמלוגים חודשיים לרשת (בד"כ % מהמחזור ברוטו).
3. כפיפות לנהלים והחלטות הרשת – הרשת קובעת נהלים ועל הזכיין לפעול בהתאם. לא תמיד החלטות וכללים אלו יעמדו בקנה אחד עם רצון הזכיין. כך למשל, ישנן רשתות המחייבות את הזכיין לעבוד מול ספקים מסוימים ואיתם בלבד.
4. "ראש קטן" – הזכיין צריך לקבל את אישור הרשת לכל שינוי שירצה לבצע בעסק שלו, ועל כן יש פחות מקום ליצירתיות ולהגדלת ראש.
5. תלות בהצלחת יתר הסניפים של הרשת – הזכיין הינו חלק מרשת בעלת מספר סניפים, לפיכך במידה ולסניף מסוים יש שם לא טוב, זה יכול לפגוע גם בשמם של יתר הסניפים.

ואם החלטנו על זכיינות… אז כמה טיפים לזכיינות מוצלחת –
• לפני ההתקשרות הסופית כדאי ללכת ולבדוק מה מציעים המתחרים, בעיקר לשם בדיקת התנאים ולצרכי משא ומתן על העקרונות המסחריים.
• אחד המרכיבים להצלחת העסק שלך היא החיבור והאמונה שלך במוצר/שירות וכן במותג. קל יותר לפתח ולקדם מוצר/שירות שמאמינים בו.
• הצלחת הסניף שלך מתבססת גם על מוניטין הסניפים האחרים, ולכן מומלץ לשים לב שהרשת בוחרת לה בקפידה זכיינים איכותיים ולא לכל מי שמעוניין לרכוש זיכיון.
• פנייה יזומה לזכיין של הרשת – מומלץ לפנות עצמאית לאחד הזכיינים של הרשת ולברר איתו פרטים נוספים אודות תמיכת הרשת וההתנהלות מולה.
• רצוי שיהיה לך חיבור טוב לאנשי הרשת. למעשה, הרשת היא מעין שותף עסקי של הזכיין, לפיכך כדאי לשים לב שהתחברת לאנשים אמינים שיתנו לך גב בעת הצורך.
• חשוב מאוד לבדוק שתוכניות הצמיחה של הרשת תואמות לתוכניתך. לדוגמא – כמות סניפים עתידית של הרשת (האם תהא זאת רשת גדולה או רשת בוטיק).

רכישת זיכיון כרוכה לרוב בהשקעה של כמה מאות אלפי שקלים, בחינת התאמה אישית מבחינת ערכים,עקרונות פעולה ויכולת למחויבות אישית בדרך להצלחה.
צוות Connex מספק ליווי משפטי, מקצועי ואימון אישי ממוקד כדי להבטיח לך בחירה נכונה של הרשת המתאימה למידותיך ,יסייע לך לתמחר נכון בראיית השוק ותחום העיסוק ולמקסם רווחים ותועלות במשא ומתן מול הרשתות.

פורשי צה"ל- ניתן לממן גם קואצ'ינג עסקי באמצעות סל הפרישה.  

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

פוסטים נוספים

בלוג

CV (קורות חיים) ב360 מעלות

כידוע מידי חמישי מזה כמעט 12 שנים אני מקיים יום קבלה בקהילה ללא עלות, באהבה וכמה פעמים שכל אחד/אחת צריכיםהפורש/ת הצעיר/ותיק יכולים לבחור האם ירצו

קרא עוד »
×