שיקולים בבחירת סטאטוס העסק שלך

סיימת את תהליך הפרישה מצה"ל והחלטת להיות ליזם,כעת נותר לבדוק מה הסטאטוס המשפטי שתבחר לייחס לעסק שלך.ישנם מספר ערוצים ואת התמונה המלאה תוכל לקבל מרואה חשבון .
האופציות הנפוצות הינן עצמאי (פטור מע"מ/עוסק מורשה),חברה בע"מ או שותפות.לכל בחירה יש משמעות משפטית ונגזרות תפעוליות.

1. עצמאי –
סטאטוס משפטי (מול רשויות,ספקים ולקוחות) הינו כי את/ה ורכושך הפרטי חשופים לכל תביעה לגבי פעילות העסק והתוצאות העסקיות.לגבי הכרה בהוצאות עבודה מהבית מוכרות ההוצאות (עם/בלי המע"מ בהתאמה)
א. עצמאי פטור- עצמאי בסטאטוס זה אינו מחויב בדיווח למע"מ,אינו גובה מע"מ ואינו משלם מע"מ, ההתחשבנות מס עימו הינה שנתית, הקף הפעילות העסקית מוגבל בסכום (נכון ל2009 כ 101 אלף ש"ח צמוד מדד).

ב. עוסק פטור אינו רשאי להוציא חשבוניות אלא קבלה בלבד .ללקוח פרטי שאינו מזדכה על מע"מ ספק כזה לכאורה אטרקטיבי מאחר והינו זול ב15.5 אחוז מספק אחר (נכון יהיה אם תשתמש בכך בתוכנית השיווקית של העסק ללקוח הפרטי) .
עצמאי עוסק מורשה- מחויב בגביה / זיכוי ודיווח חודשי/דו חודשי למע"מ.בהיקפים גדולים של עסקאות אתה תהא מחויב בתשלום מפרעות למס הכנסה ומע"מ על חשבון רווחים עתידיים סטאטוס עוסק מורשה נחשב יותר נוח מבחינת עבודה מול גופים גדולים .

2. חברה בע"מ-
סטאטוס משפטי הנוח ביותר מאחר וחברה כזו לאחר שנרשמה ברשם החברות הינה ישות משפטית נפרדת מבחינת הרשויות,ספקים ולקוחות,פשיטת רגל למשל תשמר את כל הרכוש של הבעלים (אלא אם כן יוכח חוסר תום לב).
מבחינת ניהול שוטף היא מחויבת בניהול ספרים כפול, רישום ברשם החברות דבר המייקר את עלויות התקורות הקבועות.מבחינה משפטית גם בהגשות תביעה יש מגבלות
(למשל כל תביעה תוגש לבית משפט בלי אפשרות לדיון בתביעות קטנות),בחינת מיסוי הוא מחושב כמס חברות קבוע ללא קשר עם מדרגות המס שלך כפורש .
בדרך כלל הבעלים מצהירים בהרשמה מה חלקו של כל אחד, מרביתם גם קובעים לעצמם סטאטוס של שכיר בחברה ומקבלים שכר ודיבידנדים שהם מחליטים עליהם מראש ויכולים לעדכנם בהתאם לפעילות העסקית.
הערה למבצעי שרות מילואים : מאחר ואתה כבעלים קובע את השכר ודמי המילואים נקבעים ע"פ 3 משכורות אחרונות יכול להיות שיש בסוג עסק זה יתרון עבורך- בדוק עם רו"ח.

הכרה בהוצאות
בכל אחת מהאופציות יש אפשרות להכרה בהוצאות, בעבודה מהבית מוכרים מרכיבים רבים שגם כך משולמים בשוטף מה שמקטין את חבות המס.
במידה והעסק מופעל ממשרד יוכרו רק ההוצאות במשרד (אלא אם אתה עוסק מורשה ובן/בת הזוג למשל עוסק פטור ועובד/ת מהבית).
רשימה מורחבת של סעיפים מוכרים בישראל קרא כאן ובחו"ל קרא כאן
חשוב לפורשי צה"ל!!! כעוסק פטור/מורשה מבוצע תיאום מס על הוצאות יחד עם הגימלה- מה שהכרח מקטין את חבות המס שלך! וזה בהחלט נתון תומך החלטה.

קיימים מודלים נוספים כמו זכיינות של רשת (ייתכן שהם ידרשו תנאי סף מינימלים-ראה מאמר בנושא באתרינו )
או שותפות (בה את/ה נדרש לבחור במעמד שתרצה למשל שותף מלא/מוגבל) בשני אלה מומלץ מאוד להיעזר גם בעורך דין

אם אתה עושה "עסקאות" מזדמנות אפשר להגיע עם רשויות המס להסדר עם הגבלות או להיעזר בשירותי מתווך שמפיק חשבונית ללקוח ונותן לך תלוש שכר
(כביכול מעסיק שני שלך כאשר אחרית מציאת הלקוחות מוטלת עליך) הסדר זה נחשב פחות מומלץ.

כיצד לבחור ?
יש חובה להיוועץ גם ברואה חשבון (גם בעו"ד לפי המקרה) לקחת בחשבון את ההשקעה הנדרשת, חשיפה לסיכונים, האם אתה נדרש למלאים, למשרדים ,
מעמד תדמיתי שתרצה לייחס לעצמך, מי קהל היעד (חברות גדולות יעדיפו עוסק מורשה /חברה) האם אתה הולך להעסיק עובדים ,היום מעבר לעלויות שכר יש חוקים
המכבידים מאוד על אחריותך כמעביד. (חוק הגנת השכר אשר בתוקף מפברואר 2009)

ישנם בעלי מקצועות חופשיים (אולי אתה נמנה עליהם) המחויבים לפתיחת עוסק מורשה ולא יכולים להיות עוסק פטור לדוגמא: אדריכלים, טכנאים, פסיכולוגים, עו"ד, רו"ח, טוענים רבניים, וכו'.
אם זאת גם הגדרה חכמה יכולה לפתור דילה זאת- נניח יועץ חייב להיות מורשה אבל מאמן/מנטור לא? והרי מאתה מגדיר את עיסוקך! אז אנא התאם זאת מראש .
לתשומת לבך : קיימת אפשרות לעבור בין סטאטוס עוסק פטור למורשה שנבחן ע"י פקיד השומה ומותנה בהיקפי הפעילות.

רואה החשבון שתבחר לנהל את ספרי החשבונות שלך יכול ומחייב ללוותך בלבטים בכל חיי העסק שלך,להיות לך ל"מנטור" ושותף דרך,בעניין השיווקי תוכל תמיד לפנות ליועץ יזמות ו-או
יועץ עסקי שישלים לך את התמונה –בהצלחה.

המאמר נכתב בסיוע רואה חשבון יוסי סרנגה ,יועץ מורשה מטעם מנהל הפרישה בצה"ל
מומחה הפרישה מצה"ל בכוחות הביטחון ( לשעבר רמ"ד חישובי פרישה מצה"ל ) – לשאלות / הבהרות פנה כאן ! 

תרגיש/י חופשי לפנות ולשאול והיכן שנוכל לסייע – נסייע בשמחה
למידע כל קורס "יזמות וחשיבה עסקית פנה כאן  
למפגש אישי ללא עלות עם מנכ"ל ביטחונט – פנה כאן! 

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

פוסטים נוספים

בלוג

CV (קורות חיים) ב360 מעלות

כידוע מידי חמישי מזה כמעט 12 שנים אני מקיים יום קבלה בקהילה ללא עלות, באהבה וכמה פעמים שכל אחד/אחת צריכיםהפורש/ת הצעיר/ותיק יכולים לבחור האם ירצו

קרא עוד »
×