מהו סוד הקסם של זוגיות מוצלחת (גם) לאחר הפרישה ?

אבנר (שם בדוי) הגיע אלי לפגישה זמן קצר לאחר שפרש משרות צבאי רב שנים. הוא תאר שירות ארוך במערכת תובענית, משימתית, שלווה בתחושת שליחות אדירה וגאווה על התרומה המשמעותית שלו לביטחון המדינה.
בפגישתנו הראשונה אבנר שיתף, כי החליט לפנות לייעוץ לאחר שהבין, שהוא מתקשה להתמודד עם השינוי בחייו, שבו הוא קם לבוקר חדש, שונה אחר ולא מוכר…
אבנר אמר לי: "שתיתי קפה, קראתי בעיתון כתבה מעניינת אבל הבנתי שאין לי לאן למהר. איש לא מחכה לי. לא הישיבות. לא המשימות. וגם לא היעדים, הכוננויות והפקודות שהיו חלק מחיי עד כה.

התבוננתי שמאלה וראיתי שעל גבי פתק שהודבק על דלת המקרר ישנה רשימת אירועים, פעילויות ותחביבים של אשתי וילדיי, ורק אני לא מופיע ברשימה….
הפסקתי לקרוא ומלמלתי לעצמי "שזה לא יכול להיות"? "אני"? "מה יהיה איתי עכשיו?"
"האם זה מה שמצפה לי? האם כך אבלה מכאן ואילך כ"אב הבית" במשרה מלאה, ללא עשייה משמעותית עבורי? אחרי כל מה שעשיתי בצבא זה כל מה שאני מסוגל? איך אתרגם את הניסיון והכישורים הצבאיים שלי למקצוע/תפקיד או עיסוק בחיי החדשים באזרחות ?
אבנר ביקש להבין מה עובר עליו? למה זה קורה ולמה זה כל כך משפיע על הזוגיות שלו?
הוא ציפייה לירח דבש שני שלא ממש מתגשם. מאז שפרש רמת המתח והחיכוכים בינו ובין בת הזוג שלו גדלה, הם מתקשים לייצר שיח על העובר עליהם בתקופת חיים חדשה זו שלהם.
לתקופת שירותו הארוכה של אבנר היתה השפעה על הקשרים הזוגיים והמשפחתיים: מחסור בזמן פנוי לעשייה משותפת, היעדרויות תכופות מהבית ומאירועים משפחתיים, חלוקת תפקידים בין בני הזוג,
תחומי תוכן בזוגיות הקשורים לעולם העבודה ופעילויות רבות אשר התקיימו במסגרת השירות ללא בני המשפחה.
" על הפרישה ועל הפגישה.."
פרישה היא תהליך מורכב, שעלול ליצור ערעור ואף זעזוע במבנה הזוגי והמשפחתי הקיים. היא מחייבת את בני המשפחה להסתגל לשינויים שחלים – לנוכחות של בן/ת הזוג הפורש בחייהם,
לכללים ולחלוקת התפקידים שהיו מתאימים בעת השירות אבל עשויים להשתנות כעת נוכח השינוי תעסוקתי. קיימת חשיבות רבה להתייחס לאותם שינויים, ולהבינם, על מנת לאפשר הסתגלות והתאמה של כל אחד מבני המשפחה ולמנוע קונפליקטים,
עימותים ומשברים וכדי שניתן יהיה לבחון אפשרויות והזדמנויות חדשות הצפונות בתקופת החיים החדשה. למשל, מימוש חלומות אישיים, זוגיים ומשפחתיים (כמו: טיול ארוך), שותפות רבה יותר בעשייה השוטפת שלך עם בת/בן הזוג והילדים והגדלת המפגשים החברתיים ו/או בחירת קריירה חדשה אשר עשויה להשפיע על הזוגיות.

אז איך נערכים לקראת "הפרישה המשפחתית"?
מערכת היחסים הזוגית- עם הפרישה צפויות השלכות רבות בתחום הזוגי. האיזון שהתקיים כל השנים, כל עוד בן/בת הזוג שירת/ה בצבא מופר. לעיתים, התקיים מעין "הסכם שבשתיקה" בנוגע למגוון נושאים במערכת היחסים "שלא מתעסקים איתם".
העובדה, שנעדרת מהבית במשך רוב שעות היממה במהלך השירות בקבע, וכעת עם "חזרתך הביתה", הקונפליקטים, אי ההסכמות וחילוקי הדעות, צצים וצפים על פני השטח.
הכנה מוקדמת – זהו מצב בו יש ל"חשב מסלול מחדש". ובמהלכה במצב זה מנסים לייצר שיח גלוי בנוגע להשלכות האישיות והזוגיות הנובעות מהפרישה. מהן התחושות ללא הסטאטוס של "להיות נשוי/אה לאיש צבא" וללא הזהות הצבאית.
תפיסת הפרישה – כל אחד מבני הזוג תופס ומפרש אחרת את השינויים המלווים את תקופת הפרישה ולאחריה.
ישנם פורשים/בני/ות זוג אשר עבורם הפרישה נתפסת כהזדמנות לבחינת צרכיהם הזוגיים החדשים. לעומתם, ישנם פורשים אשר עבורם הפרישה נתפסת כאירוע מאיים המעלה על פני השטח קונפליקטים זוגיים לא פתורים, אשר הוסתרו "מתחת לשטיח" ולא טופלו משך שנים.

במסגרת תהליך של הכנה מוקדמת – ניתן לבחון את התחושות, המחשבות והעמדות של כל אחד מבני הזוג בנוגע לשינויים הצפויים במערך המשפחתי והזוגי וכיצד ניתן לעצב את השנים הבאות.

חלוקת תפקידים בין בני הזוג- עם הפרישה כל אחד מבני הזוג חושש שמא עכשיו תהייה "פלישה" למרחב האישי שלו/ה מאחר והגבולות עלולים להיטשטש ועלולה להתעורר תחושה שהאחר "פולש/ת" למרחב
האישי ולא מותיר/ה "ספייס" או סתם "מפריע/ה" לתהליך השינוי כפי שהפורש/ת דמיין/ה אותו. כדי למנוע כניסה לטריטוריה האישית של בן/ת הזוג שלך, יש לבחון מהן הפעילויות שתעשו בנפרד ומהן הפעילויות שתעשו יחד?
היכן המרחב הפרטי של כל אחד מבני הזוג? אילו תפקידים תיקחו על עצמכם ואילו תפקידים תיקח על עצמה בת הזוג או בן הזוג.

במהלך ההכנה המוקדמת – מומלץ לבחון כיצד הייתם מעוניינים שחייכם יראו לאחר הפרישה בהיבט הזוגי והאם קיים פער בין הרצוי למצוי. האם חלוקת התפקידים ביניכם מותאמת לשינויים שחוויתם,
האם אתם מעוניינים להחליף, לשנות, להרחיב, להעשיר את התפקידים ביניכם?

קריירה שנייה – האם את/ה מעוניין/ת בקריירה חדשה? איזו קריירה מתאימה לך בפרק חיים החדש? אילו שיקולים אישים, זוגיים ומשפחתיים עליך לקחת כעת בבחירה התעסוקתית החדשה שלך? שכיר או עצמאי? להשקיע כספים? להקים עסק?
להתנדב? לעשות הסבה מקצועית? לעבוד במשרה חלקית או מלאה? בארץ או בחו"ל?

במהלך ההכנה המוקדמת – יש צורך לבחון אילו חלומות תעסוקתיים ניתן לממש ואילו עלולים לייצר חיכוכים זוגיים במערכת היחסים הזוגית. במידה ומאוד חשוב לך להתחיל בקריירה שנייה או תפקיד חדש אשר עשוי לייצר מתחים זוגיים,
חשוב להגיע לשיח וכמובן גם להבנה, לבחינה משותפת של הצרכים, ולהתמודדות עם השונות ועם הפערים באופן שמאפשר מרחב ומילוי לפחות של חלק מהציפיות של בן/בת הזוג.

"מילוי" פעילויות במהלך היום יום – היום יום החדש שלך נראה שונה לחלוטין משגרת החיים הצה"לית שהיתה לך בה ידעת באיזו שעה אתה יוצא מהבית ואיזו עשייה תהיה לך במהלך היום.
אי הודאות העכשוויות מייצרת חרדה, חששות, מתח ,תסכול, ומעלה שאלות רבות כיצד ובמה תמלא את הזמן החדש וכן קונפליקטים במערכת המשפחתית המעוניינת לחזור בהקדם לשגרת חיים.
יתכנו מצבים של אי הסכמה עם בת הזוג בנוגע לסדר היום החדש שלך, לסדרי העדיפויות, לבחירות ולתכניות שתכננת לעצמך לתקופה זו ואפילו לחלומות עליהם העזת לחלום, שכה חיכית לממשם בתקופה שלאחר הפרישה.

"להקדים תרופה לפרישה"
חשוב להתייחס לפרישה כמשימה בעדיפות עליונה!
הניסיון מלמד כי הכנה טובה ונכונה תאפשר לך ולבת/בן הזוג לעבור "ממשפחה צבאית" "למשפחה אזרחית", להיערך לתהליכים ולשינויים הכרוכים בפרישה ובכך למנוע חיכוכים משפחתיים וזוגיים, להקטין את אי הודאות,
לצמצם את האכזבות והחששות, לפתוח ולהרחיב אפשרויות נוספות.
התחלות ומעברים הינם חלק משמעותי בחיינו ובידנו היכולת לשנות ולהשפיע על איכות חיינו.
כפי שתכננתם את משימותיכם בצבא (ניהול סיכונים, יעדים, תוכנית התערבות, משאבים, כ"א) – עכשיו יש לתכנן את המשימות הצפויות לך לאחר הפרישה.

אני לרשותכם בכל שאלה /בקשה בתחום הזוגיות והמשפחה בפרישה ,
טלי טטרו, עובדת סוציאלית בכירה בעלת ניסיון של עשר שנים בליווי זוגי ומשפחתי לפורשי מערכת הביטחון.

טלי טטרו, עו"ס בכירה M.S.W נייד:050-7635615 דוא"ל: talytetro@gmail.com

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

פוסטים נוספים

בלוג

קרנות השתלמות "זנב"

קרנות השתלמות "זנב"יש כמה "אמרות שפר" מוכרות בנושא קרן השתלמות1. קרן השתלמות לא פודים2. קרן השתלמות היא מקלט מס/מחסן חירום3. במקרה הצורך לא פודים- ככל

קרא עוד »