כלכלת משפחה בפרישה מצה"ל(לפני,אחרי ותוך כדי)

סוף שירות – התחלה חדשה וזה הרגע, הינה באה השעה…יציאה לגמלאות – ביום אחד אנחנו עוברים ממקום בו גדלנו, צמחנו והתבגרנו, אל עולם מושגים חדשים, תרבות התנהלות אחרת, עולמות תוכן חדשים. מעתה האחריות עלינו בלבד.
לא רק השינוי החברתי, המעמדי והמשפחתי עומדים בפתח. אנחנו בפתחו של שינוי גדול שמשפיע על כל תחומי החיים האחרים: השינוי הכלכלי.עם הפרישה, רמת השכר יורדת ומנגד ההוצאות גדלות: יותר זמן פנוי מגדיל את הוצאות הפנאי, כעת ניתן לסייע יותר למשפחה, הוצאות על בריאות, דיור, רווחה ועוד. את כל אלו אנחנו צריכים לתכנן כבר היום, על מנת שרמת החיים לה הורגלנו עד כה, תשמר לאורך השנים הבאות והארוכות, המחכות לנו לאחר הפרישה."דקה" לפני תום השרות: חישוב הפרישה בפנסיה התקציבית נשען על נתוני המשכורת האחרונה. וודאו כי מקסמתם את מרכיבי השכר שלכם ולא נשמטו ממנו מרכיבים להם אתם זכאים. לדוגמא : האם חסר חודש ברמת פעילות כדי לקבע אותה ? או חודש וחצי לזכאות מענק יובל ,הזנה תקינה של תואר אקדמי, דרוג שכר או אפילו רכישת "ותק" עבור שירות צבאי / ציבורי .
התכנון הכלכלי מתבסס על שני מרכיבים עיקריים: הכנסות והוצאות.הכנסות: על מנת לדעת מהן "גבולות הגזרה" שלכם, עליכם לדעת במדויק ולחשב כמה כסף נכנס לתא המשפחתי בכל חודש.הפיצויים ומענק הפרישה: אל תמהרו לקחת החלטות! חלק גדול מהפורשים מצפים למועד הפרישה כדי להגשים חלום- לקנות דירה, לעשות שיפוץ בדירה בה גרים, לקנות רכב חדש ומפואר, לפתוח מסעדה או עסק. התחושה שאתם "מלאים" בכסף, עלולה לגרום לכם לעשות החלטות כלכליות פזיזות בעלות משמעות קריטית להמשך. הגימלה : היא הקיצבה החודשית אותה תקבלו עם פרישתכם מצה"ל ועד אשר לא תעבדו זאת תהיה ההכנסה היחידה שלכם. הכנסה מתעסוקה נוספת תביא איתה שינויים בגובה המיסוי ויש לקחת זאת בחשבון. יש לשים לב שבמידה והחלטתם להוון – תקטן הקצבה החודשית שתקבלו.הכנסות נוספות: שכר בן/בת זוג , תיק השקעות , שכר דירה, עזרה קבועה של בני משפחה, תגמולי ביטוח לאומי ועוד.

הוצאות: עם הירידה בהכנסות והעליה הצפויה בהוצאות , עליכם לשנות ולייעל את ההתנהלות הכספית כך שתתאם למציאות החדשה. הוצאות מידיות לאחר הפרישה : השכר יורד אבל ההוצאות עולות… על חלק מתחומי החיים במהלך השירות לא שילמנו עלות מלאה. אבל עכשיו האחריות בידיים שלנו: רכב, ביגוד (גם לגברים…), קופת חולים, תרופות, מכשירי טלפון, שכר דירה ועוד. כל אלו הוצאות שעד כה "סובסדו" על ידי המעסיק וצפויות לגדול. לכן עם השחרור עלינו להיערך לזאת כלכלית מראש."עושר מדומה" הפיצויים. כמה חיכינו להם! לקחת? להוון? לטוס לחו"ל? לשפץ את הבית? לסגור חובות? אל תמהרו להחליט. תחושת העושר המדומה מאפיינת את כלל הפורשים ועלולה לגרום להחלטות כלכליות פזיזות בעלות השפעה משמעותית להמשך.

החלטות לטווח הרחוק עם השפעה מידית זה הזמן לבחון את מצבכם באספקט הפנסיוני. האם לעשות שינוי בתמהיל הביטוחים (יש לך ואוצ'ר ) ? בתכנון הפנסיוני (חברי ביטחונט לדוגמא זכאים לתכנון חינם) במחזור המשכנתא ? (ניתן לחסוך עשרות אלפי ₪) ואז רק לאחר ייעוץ מקצועי בתחומים הללו יש לחשב את המשמעות התזרימית ולהכניס אותה גם לתוך החישוב החודשי. מאזן חודשי מאוזן המטרה בחישוב ההכנסות וההוצאות החודשיות, היא לוודא כי סך ההוצאות קטן מסך ההכנסות ולא להפך. עליכם להבין כי כל חריגה מהתקציב בהווה, עלולה לסכן את המאזן הכלכלי המשפחתי העדין ולהכניס לסיטואציות כלכליות, מורכבות שעלולות לפגוע בעתודות שלנו לטווח הרחוק. עליכם להימנע מכך!!

תכנון וניהול כלכלי לטווח הרחוק תוחלת החיים עולה בארץ בצורה משמעותית ואנו צריכים לתכנן את חיינו לפחות לתקופה של כ 40 שנים לאחר יציאתנו לגמלאות.בתכנון החודשי שתכננו אנחנו חייבים להסתכל על העתיד ועל התזרים שניזקק לו כאשר נתבגר ובגיל 64/67 נשוב ונפרוש ושוב נרד בהכנסות ושוב ניזקק לבצע התאמה ולהתרגל לחסוך לחומרא.

לסיכום: כמי שפרשה ומניסיון אישי- יש חשיבות עליונה חשוב להיוועצות באנשי מקצוע בכל אחד מהתחומים שהוזכרו במאמר. גם אני הייתי שם ולא התביישתי לשאול, ללמוד ולהתייעץ.יועץ פנסיוני, יועץ ביטוחי, יועץ משכנתאות ייעוץ והכוונה נכונים, עשויים לשפר את מצבכם הכלכלי ובראייה ארוכת טווח אף לחסוך לכם עשרות אלפי שקלים. סל ההטבות שמגיעות לכם ממנהל הפרישה . מומלץ להשתמש בהטבות אלו כדי להסתייע באנשי המקצוע (לעיתים אף ללא עלות לפורש ). התנהלות וקבלת החלטות לאחר התייעצות עם אנשי המקצוע, תביא לפורש רווחה כלכלית ואישית הן ברמה התזרימית השוטפת, הן באספקט של הביטחון הכלכלי בשנים מאוחרות יותר והן בהיבט של השקט הנפשי ואיכות החיים שיוקנו לפורש ולמשפחתו.

והכי חשוב: שנחיה חיים ארוכים, בריאים ומאושרים.

יפעת בכר, מאמנת כלכלת המשפחה 053-6280809
ניתן לממן ליווי ואימון כלכלת משפחה באמצעות סל הקורסים

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

פוסטים נוספים

בלוג

CV (קורות חיים) ב360 מעלות

כידוע מידי חמישי מזה כמעט 12 שנים אני מקיים יום קבלה בקהילה ללא עלות, באהבה וכמה פעמים שכל אחד/אחת צריכיםהפורש/ת הצעיר/ותיק יכולים לבחור האם ירצו

קרא עוד »
×