קרן השתלמות – העיקר ובגובה העיניים

קרן השתלמות – אחת ההמצאות הגאוניות שקמו בישראל, העובד והמעסיק מפקידים יחדיו כספים לקרן שמיועדת להשתלמות והתפתחות אישית ומקצועית של העובד (אבל לא רק ..אפשר גם לקנות אוטו חדש או לנסוע לחו"ל..).קרן ההשתלמות הינה הישג יוצא דופן של ההסתדרות ועד היום נחשב "קו אדום" בכל מו"מ על שכר עם האוצר.
רוב המאמרים העוסקים בתחום הפיננסי נכנסים לחישובים ,הפנייה למספרי סעיפים ותת סעיפים בחוק מס הכנסה ודי מבלבלים .מומחי "המרכז הישראלי לביטחון פיננסי " הכינו עבורך סקירה זו שתחסוך לך עוד ועוד כסף (כל הסכומים מתייחסים לשנת עבודה 2013) – לנוחותך מילון מילות מפתח בסוף המאמר (שימו לב שהסכומים משתנים מעת לעת ובמאמר זה הם לצרכי הדגמה בלבד)

רקע – קרן ההשתלמות היא "מקלט המס" האולטימטיבי שלך !!בניגוד למרבית המוצרים בשוק ההון – קרן זו פטורה מתשלום מס רווח הון ונזילה יחסית ,בקרן ההשתלמות זכאים לחסוך רק אנשים עובדים – שכירים ועצמאים כאחד .

תקרות ההפקדה לקרן השתלמות
"כמקלט מס " קיימת תקרת הפקדה בקרנות ההשתלמות וכן מספר התניות שכדאי להכיר.
עובד שכיר – עקרונות
א. סך ההפקדות לא יעלו על 10% משכר העובד ועד תקרה של 15712 ש"ח בשנה
ב. חלק העובד יהיה לפחות שליש מחלק המעביד (בצה"ל קיבלנו את המקסימום ועל 2.5% הוסיף צה"ל 7.5%).
ג. האם כל שכיר זכאי לקרן השתלמות ? עובדים שכירים בהסכם קיבוצי זכאים למרכיב שכר זה ע"פ חוק ואילו אצל שכירים אחרים הקרן מותנית בהסכם עם המעסיק.הטיפ שלנו – גם אם המעסיק אינו מסכים להעניק לך זכות זו ,תבקש במשא ומתן להקטין את שכרך השוטף ע"ח הפקדות לקרן זו (win-win אתה תרוויח בגדול והמעסיק לא ישלם יותר) הערה : הקחצ"ק לא מאפשרת רצף הפקדות כשכיר באזרחות בגלל מגבלות חוקיות ולכן יצירת זיקה לוותק שלה עם פרישתך חשוב ביותר.

עצמאי – עקרונות
לעצמאי (עוסק פטור / מורשה) יתרון עצום בכך שההפקדות שלו לקרן השתלמות זוכות למעמד מיוחד :
א. בעוד שכיר חייב להוכיח הכנסות בגובה הזכאות – העצמאי אינו חייב להוכיח הכנסות כתנאי לבצע חיסכון זה ויכול להפקיד לקרן השתלמות את המקסימום בכל נקודת זמן שיבחר במהלך שנת המס (18130 ₪) .
ב. התקרה להפקדה של עצמאי , "מזכה בניכוי מס" הינה 4.5% מהמסגרת המותרת (11.655 ₪ מתוך ה 18130 ₪ לעיל ) -בנוסף הינך רשאי להפקיד עוד 2.5% ( 6475 ₪ – ההשלמה ל 18130 ₪ לעיל ) לתוך "מקלט המס" העתידי שלך ובעידוד המדינה .
ג. שים לב! רק כל שקל מעל 2.5% הראשונים מוכר לצרכי מס, אמנם ה 2.5% אחוז הראשונים הרווחים עליהם בעתיד יהיו פטורים ממס אבל את ההטבה השוטפת תקבל רק על כל שקל בין 2.5% ל7% .

הערה – במידה ובבעלותך חברה בע"מ תוכל (כמעסיק של עצמך) להפריש עבורך את תקרת ההפקדות כשכיר.

עצמאי שהינו גם שכיר
תקרת ההפקדה שלו הינה כשל עצמאי – אדם במעמד זה יוכל לחסוך השלמה לסכום שהופקד לו כקרן ההשתלמות שכיר (בדוגמא לעיל ההפרש בין 18130 ₪ ל 15712 ₪ = 2418 ש"ח )

בעלי השליטה בחברות בע"מ
זכאים להפקדה בשיעור 6% משכרכם לקרן השתלמות. עם הכסף תיפגשו עוד 6 שנים לכל היותר אך 3/4 מהפקדה השנתית יהוו הוצאה מוכרת בחברה.

יצירת זיקה בין ותקים (" זנב " בעגה המקצועית )
"זיקה" זו הינה היכולת של קרן חדשה להישען על הותק של קרן השתלמות קיימת ועל יד כך ניתן יהיה לפדותה במקביל לקיימת ללא קנסות "שבירה" לפני תום 6 שנים (חשוב בעיקר במעבר בין עבודות או בפתיחת עסק).במידה ותבחר/י להיות עצמאי- ניתן לבצע רק זיקה אחת בין קרן ב"מעמד שכיר" (לדוגמא הקחצ"ק ) לקרן ב"מעמד עצמאי".

מרכיבי המוצר
כמו כל מוצר פיננסי גם קרן השתלמות אחת שונה מרעותה ובנויה בהתאם להחלטות הנהלת הקרן, כל אדם רשאי לעבור מקרן השתלמות אחת לאחרת מבלי להסביר דבר לאיש . יתרה מכך- החל מ2014 יוכל כל עובד בארגון בו יש סוכן זכיין ("סוכנות הסדרים") לעזוב אותה ולחבור לסוכן אישי שיטפל בו .

מה צריך לבדוק במבנה קרן ההשתלמות ?
דמי ניהול – אם כי אינם חזות הכל (קרן עם ביצועים מעולים מביאה למחזיק בה הרבה יותר כסף מחיסכון מדמי ניהול) מניות – היה ערני במיוחד לקרנות "ללא מניות" (בחלקם יש מרכיב גדול של אג"ח קונצרני = הידועים בכינוי הרחוב כ "קרנות תספורת".יעוץ – רצוי להיוועץ בבחירת קרן במתכנן פיננסי בלתי תלוי (עיין במפת האינטרסים של שוק ההון)

כללים למועד משיכת הכסף /חלקו
א. במלואת 6 שנים בקרן / קרנות ולכל מטרה
ב. במלאות 3 שנים לצרכי לימודים והשתלמות בארץ ובכפוף לתקנון (מרבית החוסכים אינם יודעים זאת)
ג. במלאות 3 שנים וגיל מזכה לפרישה (כיום גיל הפרישה הוא 67 שנים לגבר ו-62 שנים לאישה)
ד. יורשים של עמית הנפטר ללא מגבלת וותק.
ה. מקרים חריגים לאחר 3 שנים לצרכים אחרים תוך הטלת מס על הרווחים וחלק המעסיק
ו. ניתן ומומלץ לקחת הלוואת גישור זול במקום לפדות את הקרן.

חשוב לדעת בנושא המשיכה
משיכה של הכספים או חלק מהם למעשה אינם מאפשרים להמשיך ולחסוך באותה קרן ספציפית ולכן יש לפתוח קרן השתלמות חדשה.בשנים האחרונות החלה תופעה חדשה של פתיחת קרן השתלמות חדשה בכל שנה ובכך למעשה מייצר החוסך רצף של נזילות הכספים לצרכים המשתנים (נפוץ בעיקר אצל עצמאים).

לסיכום : נותנים לך – תיקח !
בישראל רמת המיסוי היא מהגבוהים בעולם, כולל "כפל מס" (אתה קונה דירה בנטו שלך ומשלם עוד מע"מ ועוד מס קניה ועוד מס שבח וכדומה..) אז אם המדינה מעניקה לך אפשרות להציל שקל אחד חשוב ונכון להרים את הכפפה.

בין אם אתה שכיר (וותר קצת על הנטו) ובין אם אתה עצמאי (אפילו שאינך מרוויח עדיין בעסק שלך – תוכל לנייד כסף מחיסכון אחר שעליו אתה משלם מס רווח הון כמו קרנות הנאמנות שלך או הפק"מ בסניף הבנק שלך) חבל להמשיך ולשלם שאפשר לחסוך כל כך הרבה כסף – קח/י פיקוד !!

מאמר זה חובר בסיוע מומחי "המרכז הישראלי לביטחון פיננסי " המעניק לך מטריה של פתרונות לשקט הנפשי שלך (מיסוי ,תכנון פיננסי פנסיוני ופתרונות לעסקים)
הערה- אין לראות במידע זה תחליף יעוץ מס או תחליף לתכנון פיננסי מרואה חשבון או מתכנן פיננסי פנסיוני

לקבלת מידע נוסף בנושא פנה כאן! http://lp.vp4.me/naxh
חברי ביטחונט זכאים לעד 2 מפגשים חינם.

———————————————————————————————————————————

תוכן עזר – מושגים מרכזיים
ניכוי: הקטנת ההכנסה החייבת במס. הטבות אלו מקטינות את ההכנסה החייבת במס של העובד, ואתה את מס ההכנסה אותו ישלם. שווי ההטבה תלוי במדרגת המס בה נמצא העובד.
ניכוי ממס לפי סעיף 47: סעיף זה דן בהטבות המס בשל הפקדות לקופה ע"י עצמאים ושכירים שיש להם הכנסה נוספת שאינה מבוטחת.
זיכוי: הקטנת סכום המס עצמו. הטבות אלו מקטינות ישירות את הסכום אותו ישלם העובד למס הכנסה כאשר זהו למעשה החזר מס של 35% מהסכום שהופקד בקופת גמל

זיכוי ממס לפי סעיף 45/א: סעיף זה מגדיר את שיעור התשלום המותר להפקדה לעצמאי ולשכיר, מהכנסה שנתית שמקורה ביגיעה אישית.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

פוסטים נוספים

בלוג

CV (קורות חיים) ב360 מעלות

כידוע מידי חמישי מזה כמעט 12 שנים אני מקיים יום קבלה בקהילה ללא עלות, באהבה וכמה פעמים שכל אחד/אחת צריכיםהפורש/ת הצעיר/ותיק יכולים לבחור האם ירצו

קרא עוד »
×