מלכודת דבש (לפורש החדש)

מתוך המילון:
דבר מפתה שיש בו יתרון מיידי, אבל בטווח הארוך הוא עתיד לפגוע במקבלו. במקור זהו כינוי מעולם הריגול לנערת פיתוי (המופעלת לרוב לשם סחיטה). מהוא המשל ומי הנמשל?

פרישה מצה"ל ופרישה משירות ביטחון ,האם הגעתם אל המנוחה? בואו ניבחן את זה צעד אחר צעד. ראשית לשכיר המסיים עשרות שנות עבודה במקום עבודה ציבורי אשר הופרש לו כחוק במשך כל השנים גמלה והגיע הזמן ליהנות הן מדמי הגמלה והן מפיצויי הפרישה. לראשונה נפגש הפורש עם סכום מזומנים כה גבוה (מאות אלפי שקלים) זה המון וזה מבלבל ובנוסף לכך משכורת הממשיכה לזרום בלי לעבוד… האומנם? הרי זה פנטסטי. אז בואו נעשה סדר, בתחום ההכנסות הגמלה ממקום העבודה במידה והיא מלאה , ולרובנו לא, מכסה רק 70% מהשכר המוגדר לצורכי הגמלה כלומר תוספות שכר כמו ביגוד, נופש, רכב וכדומה לא מוכרות לצורכי הגמלה או מוכרות רק באופן חלקי כך שסך הגמלה מגיעה לעיתים ל 50% מהשכר אליו הורגלתם .כך שבסך הכול ההכנסות החודשיות קטנות. אתה בטח אומר "בטוח אמצע עבודה, הרי השוק צמא לפורשי צבא מיומנים מקצועיים ובעלי מוסר עבודה גבוה", זה נכון אך לא לכולם, סטטיסטית מעל גיל 45 חל קושי אמיתי להתקבל לעבודה רק 60% מוצאים עבודה לאחר כ 46 שבועות, סטטיסטיקה זו נבדקה לפני המשבר שאנו חווים היום. אז בוא נרד לקרקע המציאות טוב להיות אופטימי אך כדאי להיערך לאפשרויות פסימיות.

ומה עם ההוצאות?
כאן ההוצאות דווקא גדלות כי במקום לאכול במקום העבודה אתה אוכל בבית, מתקשר מהבית ,לובש בגדי מותגים ונוהג ברכב הפרטי על חשבונך. זמנך הפנוי מנוצל לחוגים, טיולים בתי קפה וקניות "החיים הטובים" עולים כסף. הילדים שאתה כל כך אוהב ולעיתים "הזנחת" עקב אילוצי התפקיד מצפים לקבל נתח בפיצויים. הוצאות הבריאות גדלות עם הגיל טיפולי שיניים, ראייה מזון בריאות ויטמינים מעקבים רפואיים.

ומה עם האגו?
היית מפקד בכיר שנהג לתת פקודות לפקודיו ועכשיו אתה לא….איך אתה שומר על ה"אני העליון" שלך?
אז מה שברור זה שצריך להיערך לקראת פרישה עם תקציב משפחתי חדש, כזה שלא גורם לפער בתזרים המזומנים השוטף ומשאיר כסף ליעדים עתידיים כי אתה רק באמצע החיים ולא בסופם. אז מה עושים? מתכננים. מהם היעדים שלך לעוד שנה, חמש שנים, עשר שנים ובגיל הגמלה, הגיע הזמן לחשוב על כך. כמו זוג צעיר צריך לחשב שוב את ההכנסות ואת ההוצאות המשפחתיות ואם יש פער יש לטפל בו. לא לבזבז את כספי הפיצויים וקרנות ההשתלמות על החלפת דירה, טיול לחו"ל ,החלפת מכונית או מתנות לילדים לפני שהתארגנתם בסטאטוס החדש.וקחו בחשבון תוחלת חיים עד גיל 85 לפחות.

החלטת להיות עצמאי,
החליט איזה סכום אתם מוכנים לסכן מבלי לפגוע במשפחה. האם כדאי להכנס להתחייבויות כספיות כבדות? יש לך תוכנית עסקית ריאלית?
ואם אחרי הכול נותר לכם סכום ללא ייעוד אז החליטו על סדרי עדיפויות וחשיבות איך לנצלו הכי טוב. יצאת ממערכת תומכת עם הרבה כסף נזיל ומעט יידע ,זכור- חוסר תכנון יוביל את משפחתך למצוקה ואולי אפילו לעול על ילדכם, אז אל תחלקו עכשיו כספים בציפייה לקבלם חזרה עוד 10 שנים. אל תקבלו החלטות ביום הפרישה מהעבודה, חכו שנה ורק אחרי שתחוו את אורח החיים החדש ותכירו היטיב את צורכיכם תהיו בשלים להחליט. מדובר בסכומים גדולים ועוד המון שנים לחיות כדאי להתייעץ עם בעל מקצוע, עצה ממנו תחסוך לכם עשרות אלפי שקלים לאורך השנים. נכון שנתתם את מיטב מרצכם ואונכם בשנות השרות הצבאי ומגיע לכם נחת ושלווה כלכלית אז היזהרו מ"מלכודת הדבש" אם אתם רוצים ללקק דבש עוד שנים רבות.

נופים אריק- יועץ ומאמן בכלכלת משפחה ,להיוועצות צור קשר! 052-2325554

מדריך פרטני למשפחות, זוגות צעירים ופורשים לניהול כלכלי נכון
מעביר סדנאות והרצאות ה"תפורות" לקהל המשתתף

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

פוסטים נוספים

בלוג

CV (קורות חיים) ב360 מעלות

כידוע מידי חמישי מזה כמעט 12 שנים אני מקיים יום קבלה בקהילה ללא עלות, באהבה וכמה פעמים שכל אחד/אחת צריכיםהפורש/ת הצעיר/ותיק יכולים לבחור האם ירצו

קרא עוד »