כיצד להתמודד עם תקופת האבטלה

אם אתה מוצא את עצמך ללא עבודה בפעם הראשונה מזה הרבה זמן, אולי תופתע לגלות כי באפשרותך להפוך את התקופה לפרודוקטיבית.
כיוון שאף אחד לא יכול להגיד לך כמה זמן חיפוש העבודה יימשך, מומלץ לקחת שליטה על שלב זה ולהפוך אותו למועיל.
ראשית, חשוב להבין כי היום קיימת מתכונת חדשה של חיי עבודה והיא מאופיינת על ידי מחזוריות של תקופות עבודה ותקופות אבטלה. במגזרים רבים המחזוריות חוזרת על עצמה מדי כמה שנים. זאת עקב עלייה בתופעות במשק כגון קיצוצים, רה-ארגון, הפרטה, מיזוגים ורכישות. לעיתים שינויים אלו הם בלתי צפויים אך השפעתם על העובד המפוטר מכריעה. אם אתה נמצא בפרשת דרכים תעסוקתית, אתה מוצא את עצמך חורש את האינטרנט במשך שעות. בינתיים, אתה ללא ספק תוהה כמה זמן אתה תהיה מחוץ למעגל העבודה וכיצד להתמודד עם חוסר הוודאות המלווה תקופה של עלייה באבטלה וירידה בחשבון הבנק. לפנך מספר טיפים שכדאי לזכור בתקופת המעבר:

1. הפעל את הדמיון – רצוי לא לקחת אישית את התהליך שעברת, ובמקום זאת, כדאי להתרכז על תמונות בראש בהן אתה מסודר בתפקיד חדש. אינך יכול להרשות לעצמך להרגיש כקורבן או לחוש דחייה, שבאופן טבעי מתעוררים כשאין פרנסה. מומליץ לשנות את התסריט: במקום לחזור בראש שלך על ההשפלה תנסה להשתמש בדמיון מודרך ככלי להתמקדות במה שאתה רוצה שיקרה בשלב הבא בקריירה שלך. מחקרים מראים כי בעלי ראייה ברורה של המשרה העתידית מצליחים יותר בחיפוש עבודה. עכשיו הזמן לקבוע את הצעד הבא בקריירה שלך, ולחזות את עצמך בתפקיד זה, למרות שהוא עשוי לא להיות "מחר בבוקר". השתמש בחזון כמדריך ומניע לפעולה.

2.הפגן פרו-אקטיביות בחיפוש עבודה. נצל את רשת החברתית שלך ושל חבריך כדי לאתר אנשי קשר שיוכלו להעביר את קורות החיים שלך אל מקבלי ההחלטות בארגונים שבהם היית יכול לתרום הרבה מכישוריך.ה- CV שלך חייב לדבר בשפתם, ואתה עשוי להזדקק לכמה גרסאות, שכל אחת מהן מכוונת לתפקיד ובארגון מסויימים. אל תהסס לבקש מחברים, עמיתים וקרובי משפחה לעזור לך על ידי העברת קורות החיים לממונים עליהם ולאנשי מפתח אחרים, אשר עשויים להפיק תועלת ממך כעובד. באמצעות שימוש ברשתות חברתיות אפשר לזהות את "שוק העבודה הסמוי" שמכיל עד 70% מהמשרות האיכותיות הפנויות!

3. תפוס את עצמך כמרכז משאבים – בידיך יכולות מקצועיות שעשויות לתרום למעביד פוטנציאלי. חשוב ליידע אותו שתוכל לתרום ממיומנויותיך ומהידע שרכשת. יש לשים דגש על עוצמות אלה בעת כתיבת קורות החיים וגם כשמדברים על היכולות והמטרות שלך, גם בשיחות טלפון מקדימות ובעיקר בראיונות עבודה.

4. חשוב מחוץ לקופסה. יש 'למתוח' את המוח כדי להגיע אל מעסיקים חדשים. שקול משרות שאולי לא התאימו לך בעבר, זהה נישות שבהן קיימות משרות פנויות וחלון הזדמנויות תעסוקה (ואכן יש!). שקול אפשרות של עבודה כעצמאי (מומלץ להתייעץ עם המט"י הקרוב אליך בנדון?- http://www.asakim.org.il – משאב מצוין לצורך בדיקת כדאיות של הרעיון העסקי שלך). אם ניתן, יש לשקול מעבר גיאוגרפי זמני בהתאם לצורך, או התנדבות בעמותה ע"מ לשדרג את כישוריך, תוך כדי מתן תרומה לזולת. בד"כ זו הזדמנות גם להרחיב את רשת הקשרים ולקבל סיפוק לעת עתה.

5. זמן ללמוד. כעת באפשרותך לנצל את הזמן לרכוש או לשדרג את הידע בתחום בו קיים ביקוש. באופן כללי רף הדרישות הולך וגדל עם הזמן לגבי ידע בשפות ובמיומנויות המחשב. אם אתה זקוק וזכאי להכשרה מקצועית, יש להתייעץ בלשכת שרות התעסוקה. פרטים ב:www.taasuka.gov.il/ – באתר יש גם טיפים לחיפוש עבודה תחת הכותרת "ייעוץ תעסוקתי".

6. פעילות גופנית. יש להתרחק מהמקרר ולפתח הרגלי כושר כעת. אתה תיראה ותרגיש טוב יותר, דבר שיקבל ביטוי חיובי בהחלט בראיונות עבודה. עכשיו שיש לך זמן הצב מטרה ריאלית של 30 דקות פעילות ביום לפחות 4 ימים בשבועניתן לעשות זאת חינם: הליכה מהירה ליד הבית מספיקה. זוהי הזדמנות ליישם את אותם "הרגלי בריאות" שלא התפנית להם לפני כן.

7. ארגן את הלו"ז היומי כאילו שאתה עדיין עובד. יש לתחזק את הרגלי הטיפוח העצמי של השכמת בוקר, טיפוח עצמי, ושמירה על קשר עם עמיתים לשעבר. אתה לא יכול להרשות לעצמך לישון עד מאוחר, לשבת מול 'האח הגדול' כל היום, להישאר ער כל הלילה, או לקחת פסק זמן ממושך מן החיים. שכנים וחברים שרואים אדם מוזנח נזהרים מלסייע לו. אם אתה הורה לילדים, הם צריכים לראות שאתה נמצא שם בעבורם ומתפקד כראוי.

8. תחזור לטבע. לאמא אדמה יש יכולות ריפוי טבעיות והשפעה חיובית על הנשמה. מחקרים מראים כי המצב הנפשי והמצב הפיזי קשורים זה בזה. ארץ ישראל מלאה בחופים ללא תשלום, פארקים, יערות, שבילים ונופים מדהימים שמעניקים השראה לכל נפש. לקבלת מידע נוסף, ראה: www.kkl.org.il/kkl/hebrew/nosim_ikaryim/letayelkkl

9. צא החוצה. מצא סיבה לצאת מהבית כל יום: לשלוח מכתבים בדואר, לבקר בבית קפה ביום שישי כדי לעבור על מודעות הדרושים בעיתונים, לקבוע פגישה עם חבר אחר בכל שבוע, סידורים וכו'.

10. מצא חבר תומך שיכול לקשיב, לתת ייעוץ, ואימון לפני ראיונות ולהיות שם במשך העליות והירידות שכלולות בתהליך. מלבד בת הזוג נסה למצוא חבר שעשה שינוי קריירה בעבר ושיודע להקשיב או שניתן להצטרף לקבוצת צ'אט באינטרנט או קבוצת תמיכה של מחפשי עבודה. לחלופין ניתן לפנות למאמן קריירה או ליועץ תעסוקתי לקבלת ייעוץ והכוון, שדרוג הקו"ח, אימון לראיונות ועוד.

11. צמצם הוצאות. זוהי הזדמנות לבדיקה מחודשת של תזרים המזומנים, ובעיקר את סעיפי ההוצאות – כולל הפחתת הוצאות לא-נחוצות כמו מנויים לעיתונים ומגזינים (בד"כ קיימות גרסאות חינם באינטרנט), הוצאות טלפון, פריטי מזון יקרים ורכישות מיותרות. אם אתה עדיין צריך לבצע קניות במהלך תקופה זו, מומלץ להצטרף לבנק הזמן בו ניתן לקבל שירותים ללא תשלום .
ניתן להשיג פריטים משומשים בחינם באתרים כמו:www.altezachen.co.il ,www.agora.co.il , www.freecycle.org/group/IL/Israel או לרכוש אותם יד שנייה. אישית, קניתי מכוניות ואף בגדי ילדים יד-שנייה ובכך חסכתי אלפי שקלים.

12. השפיע. מומלץ להתנדב בעת תקופת חיפוש העבודה. בין ההיתרונות: תחושות של הגשמה אישית, ערך-עצמי וחשיבות לתרומתך לאחרים, גילוי יכולות רדומות, שימוש יעיל בזמן תוך פיתוח קשרים וכישורים חדשים שיכולים לקבל ביטוי בתפקיד הבא. עמי התנדב בימי שישי במקלט לנערים באשדוד עד שהתפקיד שמילא הסתיים לאחר 26 שנות שירות. במקלט מיד הציעו לו משרה שהתפנתה במקום לגייס אדם מחוץ לארגון. ניתן לבדוק את אפשרויות ההתנדבות ב: www.shatil.org.il/modaot, www.ivolunteer.org.il

13. שמור על איזון. תבחר פעילויות אהובות עליך – בעבור הנפש והנשמה. תפתח הרגלים המשפרים את מצב הרוח, פעילויות המאתגרות את המוח כמו MINDFIT™ ופעילויות גופניות. אלו יכולים לכלול: יוגה, מדיטציה, תפילה, שיעורי צמיחה רוחנית, הקשבה למוסיקה, או צ'י גון (חפשו דוגמאות ב- http://www.youtube.com). כיום ניתן לאתר קורסים מקוונים בחינם, הרצאות על חשיבה חיובית ועל מדע האושר. מומלץ לשחק סודוקו, פאזלים ומשחקי מוח כדי לשמור על הקיים,לפי הכלל: USE IT OR LOSE IT. כל זאת כדי לשמור על גישה אופטימית שמוכחת כמועילה למחפש עבודה. נצל את הזמן כדי להשקיע בעצמך: בסופו של דבר תגלה שמדובר בהשקעה כדאית ביותר!

© ג'ודי פיירשטיין, יועצת קריירה עם התמחות בבחירת קריירה חדשה או מסלול לימודים-
היא מנכ"ל חברת מעברים ומשאבים בע"מ, צור קשר! 050-5739496

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

פוסטים נוספים

בלוג

CV (קורות חיים) ב360 מעלות

כידוע מידי חמישי מזה כמעט 12 שנים אני מקיים יום קבלה בקהילה ללא עלות, באהבה וכמה פעמים שכל אחד/אחת צריכיםהפורש/ת הצעיר/ותיק יכולים לבחור האם ירצו

קרא עוד »