מרכז הערכה – להכיר, להתכונן, להצליח

אם הוזמנתם ליום מיונים במרכז הערכה, עליכם לדעת בדיוק במה מדובר – מהו מרכז הערכה וכיצד הוא פועל, למה עליכם לצפות, וכיצד מומלץ שתכינו את עצמכם כדי להפוך ממועמדים מן השורה, למועמדים האטרקטיביים ביותר למשרה. כיועצת קריירה המנוסה בהכנת מועמדים למרכזי הערכה, קיבצתי עבורכם מידע חיוני שעשוי לסייע לכם להיות "הנבחרים".

מהו מרכז הערכה?

מרכז הערכה מהווה עבור חברות רבות במשק כלי למיון מנהלים ועובדים לצורך איוש תפקיד מסוים בחברה. במרכז ההערכה מתבצע תהליך מיון קבוצתי, במהלכו נבחנים מספר מועמדים (15-6) המתמודדים על קבלת המשרה. תהליך המיון מתבצע בשיטות כגון דינמיקה קבוצתית, משימות, סימולציות, ראיון אישי ומבחני אישיות. כל אלו נועדו לבחון את היכולות הקוגניטיביות והחברתיות של המועמדים (בדגש על החברתיות), את אופן התמודדותם עם המטלות השונות, ובהתאם לכך את מידת התאמתם לתפקיד המוצע.

הוזמנתם למרכז הערכה – למה עליכם לצפות?

אם זומנתם למרכז הערכה, הכינו את עצמכם נפשית ופיסית ליום ארוך, לחוץ ועמוס במטלות ומשימות. התהליך הנמשך בין 8-4 שעות מובנה מראש ומתחלק למספר שלבים, שרובם מתקיימים במסגרת דינמיקה קבוצתית. צפו לכך שעל המשרה הנחשקת יתמודדו מולכם מועמדים מלאי מוטיבציה, שיעשו הכול כדי להרשים את הבוחנים, ולהאפיל עליכם ועל שאר המתחרים. לפיכך, מומלץ שתצטיידו במנת מוטיבציה מוגברת. במרכז ההערכה מקובל ליידע כל מועמד ומועמדת בסיום התהליך, אם עברו אותו בהצלחה או נכשלו.

מה על סדר היום?

יום מיונים במרכז הערכה כולל בדרך כלל חמישה שלבים. להלן פרטיהם ומה בודקים בכל אחד מהם:

1. הצגה עצמית – זהו השלב הראשוני, המשפיע משמעותית על התנהלות המועמד בהמשך היום. ההצגה העצמית מתקיימת במסגרת קבוצתית, כשכל אחד צריך להציג את עצמו בזמן ובאופן שהוא רואה לנכון מבלי שקיבל הנחיות מיוחדות מראש. העיתוי שתבחרו להצגה העצמית ותוכן הדברים שתציגו הם המדדים על פיהם תיבחנו. ההחלטה מתי מועמד קובע שתורו לדבר יכולה להעיד על דומיננטיות, ביטחון עצמי, אסרטיביות, מוטיבציה, יכולת הקשבה, ותרנות, ביישנות וכו'. תוכן ההצגה העצמית ב"דקת התהילה" של הרושם הראשוני, ישקף את יכולת המועמד להתמקד בפרטים רלבנטיים לתפקיד המוצע, מבחינת תכונות וניסיון כאחד.
2. אינטראקציות/משימות קבוצתיות – המועמדים יחולקו לקבוצות קטנות, כשלכל קבוצה תינתן משימה עמה יש להתמודד ולהגיע לפתרון בזמן קצר יחסית. לרוב, הדרך לפתרון היא החשובה והמעידה על כישורי המועמדים ותכונותיהם. בשלב זה נבדקים כישוריו החברתיים של המועמד ותפקודו בקבוצה – מידת המעורבות שמפגין, רמת האחריות שנוטל על עצמו, יכולת ההנעה שלו, מחויבותו למשימה ועוד.
3. סימולציות/משחק תפקידים – המועמדים נדרשים להתמודד עם סיטואציה הלקוחה מעולם התוכן של התפקיד המוצע (סיטואציה המתקיימת בין איש מכירות ללקוח פוטנציאלי, בין איש שירות למקבל שירות וכו'). בשלב זה נבדקת רמת ההבנה של המועמד, המעוף, התושייה ויכולת האלתור שלו למציאת פתרונות יצירתיים.
4. ראיון אישי עם פסיכולוג/מדריך מקצועי – בוחן את התמודדות המועמד ותגובותיו לשאלות שונות המוצגות בפניו.
5. מבחני אישיות – מתבצעים מול מחשב, ומטרתם לבחון מיומנויות אישיות: מהירות קליטה וביצוע, הפנמת הוראות, דיוק, יכולות חשבוניות, חשיבה אנליטית ועוד.

חשיבות ההכנה למרכז הערכה
כמו בהרבה מצבים מלחיצים שלא התנסיתם בהם בעבר, כך גם במרכז הערכה: תבואו מוכנים – תרגישו בטוחים. הניסיון מוכיח שכאשר מגיעים לסיטואציה חדשה עם ידע והכנה הולמים, גדלים הסיכויים לצלוח אותה בצורה טובה. ככל שתדעו מראש איך נראה מרכז הערכה, מה הוא בודק וכיצד, כך תהיו יותר נינוחים ופחות לחוצים כשתשהו בו. הכנה מקצועית מוקפדת, בדומה לכל אימון ותרגול, תאפשר לכם להיחשף לשיטות הנהוגות במרכזי הערכה שונים, וללמוד כיצד להתמודד איתן בהצלחה. ההכנה הטובה מחזקת את הביטחון העצמי, שממלא תפקיד חשוב באינטראקציה הקבוצתית והפרטנית, ועשוי להשפיע באופן משמעותי על מעמדכם בתהליך המיון והסינון של מרכז ההערכה. עכשיו, לאחר שהבנתם את חשיבות ההכנה המקצועית והשפעתה על עתידכם – הגיע הזמן לבחור בהכנה האפקטיבית והנכונה ביותר עבורכם.

איפה תעשו הכנה למרכז הערכה?

כשתעלה השאלה – מי יכין אתכם למרכז הערכה בצורה מקצועית, תגלו שעומדות בפניכם שתי אפשרויות: האחת – להירשם להכנה במכון ייעודי כדוגמת מכון נעם, והשנייה – לעבור הכנה של "אחד על אחד" אצל יועץ/ת קריירה. אמנם בשני המקרים מדובר בהכנה מקצועית המגובה בידע וניסיון, אך כמו באימון ספורט, לאימון של "אחד על אחד" יש ערך גדול יותר ואפקט עוצמתי יותר. במרכז הערכה מתמודדים אנשים רבים על תפקידים שונים. ההכנה הנעשית במכון תספק לכם מידע וטיפים אך לא תכין אתכם באופן פרטני. לעומת זאת, כיועצת קריירה, אני מכינה כל מועמד ומועמדת, לאחר מיפוי יסודי, באופן המותאם לתכונותיהם, כישוריהם, נקודות החוזק והתורפה שלהם. ההכנה נעשית תוך התמקדות בסוג התפקיד המוצע, ובכישורים והיכולות הנדרשים כדי לזכות בו ולמלא אותו בהצלחה.
הערך המוסף – ממני אליכם
אני מכירה מרכזי הערכה מבפנים. עבודת השטח המעמיקה שביצעתי במרכזי הערכה לאורך שנים, הינה ערך מוסף המסייע לי להעביר לכל אחד ואחת מכם את ההכנה האישית הממוקדת והאפקטיבית ביותר. במסגרת הכנה של "אחד על אחד", אוכל לאפיין אתכם ובהתאם לכך לספק את המידע והכלים, הטיפים והטריקים הפשוטים, שיסייעו לכם להרשים, להתנהל נכון ולהשיג את המיטב מיום המיונים במרכז ההערכה.

מה כוללת פגישת ההכנה האישית?
בפגישת ההכנה האישית הנמשכת כשעתיים נתחיל בהיכרות ואבחון. נמשיך לשלב האקטיבי של תרגול והכוונה, בו תרכשו את הידע, ההבנה והמיומנויות הנדרשות להתמודדות מוצלחת, רגועה ובטוחה עם הדינמיקות, השיחות והמבחנים המצפים לכם במרכז ההערכה.

שלב זה כולל:
•העמקת המידע אודות מרכזי הערכה – נלמד מהם ההבדלים בין מרכזי הערכה שונים, הבוחנים התאמה לתפקידים מסוימים. נדגיש את ההתנהגויות, שיביאו לביטוי את התאמתכם לתפקיד.
•אימון להצגה עצמית – נעסוק במהות הפרטים שעליכם לספק, נתאמן על האופן בו תעשו זאת, ואצייד אתכם בטיפים להצגה עצמית מרשימה, עניינית וממוקדת.
•הכנה לדינמיקה קבוצתית – אציג בפניכם את סוגי הדינמיקות הרווחות במרכזי הערכה, ונתרגל את התנהלותכם במסגרתן.
•תרגול בסימולציות קבוצתיות – נתמקד בהקשבה להוראות הסימולציה, ביצוע מדויק, שימוש נכון בשפה, יכולת אלתור, התמודדות מול התנגדויות או תוקפנות מצד מראיין/נבחן אחר, ועוד.
•הכנה לשיחה עם פסיכולוג/מראיין – תלמדו מהן הנחות היסוד בשיחה כזו, מה מחפש המראיין, וכיצד להתמודד עם שאלות קשות או מראיין עוין ועוד.
•הכנה למבחני אישיות – אכיר לכם את המבחני, ואספק טיפים שיסייעו לכם לשקף במסגרתם את החוזקות שלכם.
•תרגול בהפגנת מוטיבציה – נתרגל דרכים להפגנת מוטיבציה גדולה לאורך כל יום המיונים במינון הנכון.

היום שלפני….
חשוב מאוד להיערך מראש ליום המיונים. מומלץ להכין יום לפני כן בגדים מתאימים וייצוגיים (הופעה נאה ומסודרת – חובה), ולהצטייד בשתייה ובאוכל לכל היום.
יש לברר מראש את זמן הנסיעה למרכז ההערכה ולהתארגן בהתאם, שכן מאחרים אינם מתקבלים ואינם מוזמנים שנית.
בערב שלפני יום המיונים מומלץ לישון בשעה מוקדמת, ולהתעורר ערניים, חיוניים ובטוחים בעצמכם – אתם מוכנים!

לפרטים נוספים ולתיאום פגישת הכנה, צרו קשר עם אביטל וסרמן – יועצת קריירה 054-4203888

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

פוסטים נוספים

בלוג

CV (קורות חיים) ב360 מעלות

כידוע מידי חמישי מזה כמעט 12 שנים אני מקיים יום קבלה בקהילה ללא עלות, באהבה וכמה פעמים שכל אחד/אחת צריכיםהפורש/ת הצעיר/ותיק יכולים לבחור האם ירצו

קרא עוד »
×