אז למה אנגלית עסקית?

מאת: יפעת מן, מנכ"ל TriEnglish

פורשי מערכת הביטחון יוצאים ממסגרת פורמאלית, שבה תפקידם הרשמי הוא זה שיוצר עבורם את התנאים להתנהל מול ארגונים ובעלי תפקידים. אולם עם פרישתם, הם נדרשים להתמודד עם השוק העסקי, בו חוקי המשחק שונים ולעיתים קשוחים יותר. על מנת להתמודד עם התחרותיות המאפיינת את המגזר הפרטי, חשוב להצטייד בכלים ובמיומנויות שיתנו יתרון תחרותי בשוק העבודה הדינאמי.

כישוריי שיחה וכתיבה באנגלית הם הבסיס לתקשורת עם בעלי עניין מחו"ל, ואנגלית עסקית, באופן ספציפי יותר, כוללת גם כישורי תקשורת כגון הצגת העצמי והארגון אותו מייצגים, ניהול שיחות טלפון, התנהלות בפגישות, העברת מצגות, הצגת מידע פיננסי, ניהול משא ומתן וכתיבת מיילים.

מועמדים ומנהלים ללא אנגלית קולחת תמיד יתקלו בתקרת זכוכית אם ברצונם להתפתח בארגונים גלובאליים. לכן חשוב ללמוד, לשפר וללטש את כישוריי השפה, ויפה שעה אחת קודם. מה גם שלשפר שפה דורש זמן והשקעה, בדומה לאדם שרוצה ללמוד לנגן בפסנתר… ככל שנחשפים לאנגלית יותר ומתרגלים את כישוריי הדיבור ואוצר המילים, כך מתקדמים. לעיתים התהליך נראה ארוך, אך אין פתרונות קסם (ואל תאמינו לאף אחד שמציע לכם כאלו).

אז בואו נצלול לעומק סל המיומנויות שנקרא "אנגלית עסקית".
בין אם זה בראיון עבודה או בפגישה עם לקוח או ספק, כולנו יודעים שרושם ראשוני אפשר לעשות רק פעם אחת ואנו רוצים לשדר ביטחון ונינוחות בפגישה, לכן כל מילה חשובה. אוצר מילים מקצועי ועסקי הוא חלק מלימודי אנגלית עסקית.

כמו כן, ישנו גם קוד התנהגות, שבדרך כלל שונה ממדינה למדינה, ואותו כדאי ללמוד ולהבין לעומק. אנו קוראים לזה "תקשורת בין-תרבותית", וגם היא חלק חשוב מלימודי אנגלית עסקית, שעשוי לעיתים to make or break a deal. לדוגמא, לא בהכרח מה שעושה רושם מצוין בעברית יעשה את אותו הרושם באנגלית, ואשתף במקרה שסיפר לי אחד מלקוחותיי: בביקור בצרפת יחד עם איש המכירות של החברה שלו, הם נפגשו עם חבר המנהלים של הארגון הצרפתי שזה עתה קנה אותם. איש המכירות הישראלי, שרצה לעשות רושם טוב, סיפר בהתלהבות על כל הכלים הטובים שיש להם להציע לחברת האם הצרפתית. לבסוף הוא סיכם ע"י תרגום של ביטוי ישראלי מוכר:
"And with this we will go to war and win!"
בעברית זה אולי נשמע טוב ומוכר, ומשדר אמביציה והתלהבות, אך בצרפת הם נאלצו להסביר דקות ארוכות שזהו רק ביטוי ושאין בכוונתם לתקוף אף אחד…

בביקורים רבים בחו"ל עלינו להעביר פרזנטציה מול קהל. ידוע שלרובנו עמידה מול קהל היא לא סיטואציה חביבה, בלשון המעטה, על אחת כמה וכמה כאשר אנו צרכים לעשות זאת באנגלית. לכן חלק חשוב בתוכנית האימון באנגלית עסקית עוסק במתן כלים ותרגול העברת פרזנטציה בצורה ברורה ומעניינת. ישנם מספר אלמנטים חשובים בהעברת מצגת בכל שפה: האחד לשדר ביטחון מול הקהל – וכאן חשוב לא רק מה אומרים אלא גם מה שפת הגוף שלנו אומרת; לבנות את המצגת בצורה נכונה וקולחת; ולהיות מסוגלים להעביר את התכנים הכול כך חשובים שלנו בצורה מובנת וברמת שפה טובה ומרשימה. כשמנהלים מגיעים עם מצגת מקצועית, בנויה היטב, קולחת ויעילה, אותה הם תרגלו וליטשו, הסיכויים שהביטחון העצמי והאפקטיביות שלהם יתנו את האפקט המתבקש.

כתיבה עסקית היא עוד מיומנות בה כל מי שעובד עם לקוחות או קולגות מחו"ל נדרש לה ברמה יומיומית. למיילים עסקיים יש כללים משלהם, משפטי מפתח, מבנה וגינוני נימוסין מומלצים. בנוסף, תכתובת עסקית צריכה להיות יחסית פורמאלית, מכבדת וראויה להפצה. את כל אלו יש ללמוד ולתרגל ע"מ להיות מכבדים כלפיי הצד השני ולקדם את הנושאים שברצוננו לקדם בצורה הטובה והאפקטיבית ביותר, ללא אי-נעימויות ואי-הבנות מיותרות.

לסיכום אנגלית עסקית נועדה בראש ובראשונה להפוך אותנו למקצוענים בתחומנו ולתת לנו יתרון עסקי. בעולם העסקים של היום, בו התחרות אינטנסיבית, מיומנויות שפה מלוטשות ותקשורת נכונה וקולחת עשויות לשפר לאין ארוך את הסיכויים של פורשי מערכת הביטחון לצלוח ראיון עבודה בהצלחה, או לשפר את מערכות היחסים והביצועים העסקיים שלהם ושל החברה אותה הם מייצגים באמצעות תקשורת מודעת, חיובית ורהוטה – וכל זה באנגלית!


הכותבת היא מנכ"לית חברת TriEnglish המתמחה בלימוד אנגלית עסקית

TriEnglish משמשת כמנהלת מקצועית של תחום הלימודים בתוכניות המשותפות לאתר פורשי צה"ל ביטחונט.
התוכניות המשותפות שלנו הינן רק בשעורים פרטיים כחלק מהניסיון שלנו רב השנים בצורך להתאמה אישית של תכני הלימוד ויכולת ההטמעה בשעורים של 1/1 לאנשים מעל גיל 40 בכלל ופורשי צה"ל וכוחות הביטחון בפרט.
חשוב לדעת!
את התוכנית המשותפות שלנו בהקניית אנגלית עסקית ניתן לממן באמצעות סל הקורסים של צה"ל וסל ההשכלה של כוחות הביטחון.
המורים בפיזור גיאוגרפי רחב וכולם בעלי אנגלית כשפת-אם על מנת להבטיח את הדיוק ברכישת השפה העשירה הזו ולרתום אותה לצרכיכם האישים והמקצועיים.

גילוי נאות!
כדי להבטיח הוגנות ושקיפות מבוצע מבחן רמה טלפונית עם היועצת לימודים שלנו. זאת כדי שניתן יהא לבצע תיאום ציפיות באשר להישגים הנדרשים אל מול מסגרת תקציב הלימודים/משך הלימודים טרם שנצא לדרך.
לתיאום שיחת הכרות ללא התחייבות עם יועצת הלימודים לחצ.י כאן

לצפיה בהרצאת המבוא בערוץ היוטיוב שלנו לחץ כאן

 

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

פוסטים נוספים

×