כיצד לנהל את הבוס

כיצד לנהל את הבוס – עוד לפני שהוא הופך לבוס – בראיון העבודה
כולנו מודעים לחשיבות המנהל הישיר במעמד ראיון העבודה – הוא זה שהופך את עצמו לבוס שלנו או לעוד אחד השלבים הפחות נעימים בדרך לחיפוש עבודה. מה ביכולתנו לעשות כדי לנהל את הבוס, באופן שיהפוך אותו לבוס? על שאלות אלה ועוד מענה בכתבה הבאה; ראיון עבודה הוא תהליך שבו מראיינים אותנו – מה היכולת שלנו לעשות בתהליך זה חוץ מאשר לענות באופן הטוב ביותר שאנו יכולים על מה שאנו נשאלים?

ראשית, ברמת המודעות ומה שאנו משדרים בראיון – ראיון עבודה הוא אמנם לא תהליך סימטרי, אבל הוא בהחלט תהליך הדדי. כמו שלנו חשוב למצוא עבודה, כך גם הבוס העתידי שלנו לא יהיה בוס – אם לא יהיה לו את מי לנהל. יתרה מכך חשוב לו להיות בוס לעובד איכותי שניתן לסמוך עליו. שהרי ההצלחה שלו הולכת להיות תלויה בביצועים שלנו. לכן חשוב שנהיה ערים לערך שאנו מביאים עמנו – מודעות זו תקנה לנו את הביטחון העצמי והנינוחות שחשוב שנקרין בפגישה. מה עוד ביכולתנו לעשות כדי להפוך את ה"בוס" לבוס שלנו מעבר להפגנת ביטחון ונינוחות? -לגרום לו לקנות – ראיון העבודה הוא תהליך מכירה, בו אתה מוכר את המוצר היקר לך מכל – את עצמך כבן אדם על מכלול כישוריך. כמו שאנו מלמדים מנהלי מכירות, הלקוחות לא אוהבים שמוכרים להם – הם אוהבים לקנות. כך גם המנהל – תנו לו להוביל את השיחה, לשאול שאלות, ולכוון אתכם – למקומות שאתם רוצים.

האם אפשר להשפיע על כך עוד בקורות החיים?
בהחלט, קורות החיים זו הפרסומת שגורמת לבוס להתעניין בכם מלכתחילה. לכן חשוב;

א תפירה ייעודית של קורות החיים למשרה – מקדו את קורות חייכם בנושאים הרלוונטיים לתפקיד. זכרו שגם אם קשה לצמצם את כל חייכם לדף אחד – זה האינטרס שלכם לעזור לקורא להתמקד באיכויות שלכם שתורמות לתפקיד והופכות אתכם ל"תפורים" בדיוק עבורו.
ב. יחוד – השאירו משהו מיוחד, שיבדיל את קורות החיים שלכם מקורות חיים אחרים – בין אם זה בעיצוב או במשהו ייחודי שעשיתם שיש בו ערך מוסף או עניין, שיגרום לו להסתקרן להכיר אתכם.
ג. תמונה שווה יותר מאלף מילים – אם אתם פוטוגניים (ורצוי לוודא את הפוטוגניות גם במבחן הפקס), צרפו תמונה שלכם לקורות החיים. הדבר גורם למילים היבשות ללבוש פנים, ויתרה מכך, כשתגיעו לראיון כבר תהיו מוכרים למרואיין. מחקרים בנושא "אפקט החשיפה לבדה" מראים שאנו נוטים לחבב יותר אנשים שמוכרים לנו – גם אם זו הייתה חשיפה קצרה בלבד.
ד. עניין – מראש צרו עניין במקומות שחשובים לכם בקורות החיים. למשל השאירו קפיצה בשנים לגבי תהליך שהייתם רוצים להישאל לגביו, כגון לימודים משמעותיים, או משהו שישלו השפעה חיובית על הרושם שתשאירו אם יהיה לכם המקום להעלותו בשיחה.

מה ניתן לעשות בשיחה עצמה כדי לנהל את המנהל, ולהוביל אותו למקומות שחשובים לנו?
קחו אחריות על אקלים הראיון וזרימתו– ידוע שכימייה בין אישית ואווירה הם פרמטרים חשובים מאוד בהצלחת הראיון – שאחרי הכל מדובר במפגש בין שני אנשים. אך אל תצפו שהבוס העתידי שלכם ידאג לכך. כידוע – ככל שמטפסים על ההרים למעלה – החמצן דליל. כך גם בניהול, לבוס הפוטנציאלי שלכם יש הרבה על הראש, והוא לא יכול לזכור הכל. לכן אל תהססו ו..:
א. בפתיחת הראיון – גם אם הגעתם בזמן שתואם, לבדוק אם הזמן מתאים או שהוא צריך עוד כמה דקות (אם הוא בדיוק באמצע משהו).
ב. התמקמות – כשאתם מתיישבים, אם לא הכווינו אתכם לאן, תשאלו היכן לשבת. למקומות ישיבה חשיבות גדולה מאוד – אנשים נקשרים למקום קבוע, המקבל את מעמד היושב עליו ואף משמעויות רגשיות. במידה ונותנים לכם לבחור מקום ישיבה בשולחן פנוי לחלוטין, ישיבה בראש השולחן משדרת ביטחון עצמי ומקנה לכם עוצמה, רק מעצם הישיבה עצמה. ועם זאת חשוב שלא תרגישו מדי בנוח –אל תתפרסו ועל תניחו חפציכם, כאילו אתם כבר במשרדכם.
ג. שבירת הקרח – אל תהססו לבקש משהו לשתות ואם אפשר אף רצוי להציע ללכת ביחד למטבח. ידוע שהליכה ביחד כמה דקות, שוברת דיסטנס ועשויה ליצר כימייה מיד על ההתחלה.
ד. דוח שיח מקרב- היזהרו ממונולוגים ארוכים, השאירו מקום לעניין ושאילת שאלות, ובכך תגרמו לבוס העתידי שלכם להיות אקטיבי ומעורב בשיחה. בנוסף אתם יכולים לתרום רבות לאווירת הדו-שיח, בכך שתתאימו את עצמכם לשפה של הבוס. נסו לדבר כמוהו – הן בשפת הגוף והן בקצב הדיבור. הוכח שלדמיון בתקשורת המילולית והלא מילולית תרומה רבה וכימייה הבין אישית.
ה. כמו בקורות החיים מקדו עצמכם בדברים שחשובים לתפקיד. מנהלים רבים מקצים זמן בראיון לתאר את התפקיד או לספר קצת על עצמם. במידה ולא, אתם יכולים לנסות לבקש לשמוע קצת על המקום, כדי לאפשר לעצמכם להתמקם מחד ובכדי להבין מה חשוב. הקשיבו למנהל – הסתכלו סביב, ומקדו עצמכם בדברים שאתם קולטים שחשובים לו ולהצלחה בתפקיד.
ו. ממשיב לשואל – הגיעו מוכנים עם 2-3 שאלות, שמראות שאתם מבינים בתחום ושיגרמו למראיין למכור לכם את מקום העבודה. עם זאת הפקידו לא להפריז בכך, כי בכל זאת יש בוס אחד בחדר.

מה ניתן לעשות עם מראיין שמתנשא מולך בראיון או נותן לך להרגיש לא נעים בכל דרך אחרת?
דעו שחשוב לא פחות מזה שיבחרו אתכם – שגם אתם בוחרים את הבוס שלכם – אחד הדברים החשובים ביותר, זה לזכור שאתה לא רק מוכר, אתה גם קונה. נסו להתרשם ממי שהולך לנהל אתכם ועד כמה הוא מתאים לתפקיד עבורכם. אם היחס שקיבלתם בראיון גורם לכם לאי נוחות, קחו בחשבון שיתכן ומשהו מזה ילווה את מערכת היחסים שלכם עמו גם עבודה עצמה. נסו לבחור את מקום העבודה הבא, לא רק על פי קריטריונים של שכר ועניין בתפקיד, להתאמת המנהל הישיר אליכם חשיבות גדולה לא פחות.

לסיכום מה הטיפ האחרון בלהפוך את הבוס לבוס שלך?
לזכור שכולם בני אדם. מיחסי יראה ליחסי ראייה – זה אומר לא לפחד- שהרי בסוף כולם הולכים לאותם שירותים… ככל שתפנו את המשאבים שלכם מיראה לראייה- כך תשכילו לקלוט יותר
פרטים חשובים ולהתייחס אליהם בחכמה, ולבסוף בשאיפה גם לברך את הבוס שלכם בבחירה מוצלחת…

חברת פ.ד.ה – יעוץ ארגוני והדרכה, להזמנת ייעוץ ושאלות צור קשר 052-8820363

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

פוסטים נוספים

בלוג

קרנות השתלמות "זנב"

קרנות השתלמות "זנב"יש כמה "אמרות שפר" מוכרות בנושא קרן השתלמות1. קרן השתלמות לא פודים2. קרן השתלמות היא מקלט מס/מחסן חירום3. במקרה הצורך לא פודים- ככל

קרא עוד »